Správným výběrem seriózního dodavatele klimatizace si zákazník ušetří četná trápení s jejím provozem a údržbou.
Na co se ale připravit před její instalací? V ideálním případě se v domácnosti po pár hodinách návštěva techniků vůbec nepozná a jejich přítomnost prozrazují už jen zavěšené jednotky.
Mnoho otázek si klient ujasní s technikem dodavatelské firmy už během jeho první návštěvy. Tehdy se rozhodne, kolik jednotek bude vůbec do bytu potřeba pořídit, jaký budou mít výkon a kde by měly být umístěny.
Totéž se týká venkovních jednotek, s nimiž budou ty vnitřní propojeny. I jejich polohu je potřeba si důkladně rozmyslet. V každém případě je potřeba přemýšlet rovnou nejenom o tom, kudy povedou propojující kabely a chladivové potrubí, ale také kam a jakým způsobem bude vyveden kondenzát, který se při procesu ochlazování v interiérové jednotce tvoří. Odtok musí být ve spádu a je potřeba počítat s tím, že vody vzniklé při chodu klimatizace není málo. Za den se jí může vytvořit třeba i 5 litrů. Bývá zvykem, že se tato voda odvádí buď ven, mimo dům, anebo do sifonu nebo do nádržky WC.
Pokud je potřeba vést odtok v rovině, nebo dokonce do kopce, je třeba zapojit do systému čerpadlo.
V každém případě odvod kondenzátu klimatizace musí udělat odborník. Při nesprávném zapojení do odpadu či do sifonu se totiž snadno stane, že odvodem se naopak zpět do klimatizace dostává pach z těchto soustav a klimatizace jej pak šíří po domácnosti.
Kdo by si myslel, že okamžikem instalace klimatizace jeho kontakt s dodavatelskou firmou končí, mýlil by se. Každá klimatizace vyžaduje pravidelný servis, a to dvakrát ročně. O tom, proč si nechat klimatizaci zkontrolovat odborníkem, se dočtete zde.