Tepelná čerpadla typu vzduch-voda jsou moderním a hospodárným zdrojem tepla pro rodinné i bytové domy.
Tepelná čerpadla typu vzduch-voda jsou moderním a hospodárným zdrojem tepla pro rodinné i bytové domy. Pro svůj provoz nepotřebují vrt ani zemní kolektor, teplo čerpají z okolního vzduchu. Co ale v mrazivém zimním vzduchu? Mnoho lidí se domnívá, že v zimě příliš nefungují. Sepsali jsme nejčastější mýty týkající se provozu tepelných čerpadel typu vzduch – voda v zimním období.
1. V zimě tepelná čerpadla nefungují
Tepelná čerpadla typu vzduch-voda pracují na principu přenosu tepla z okolního vzduchu na pracovní médium. V zimním období totiž musejí pracovat mnohem intenzivněji. Podle odborníků mohou skutečně některá nekvalitní a levná tepelná čerpadla v mrazech vykazovat nízkou účinnost. Kvalitní tepelné čerpadlo od renomovaného výrobce by ale mělo spolehlivě pracovat i při mrazech až do –25 °C. Silný mráz sice klade na vnější jednotku tepelného čerpadla typu vzduch-voda vyšší nároky, kvalitní zařízení je však pro provoz v mrazivých dnech konstruováno a řádně otestováno. Výrobci svá tepelná čerpadla obvykle testují také v drsnějších klimatických podmínkách, vyšších nadmořských výškách a v severských zemích.
2. V zimě jsou tepelná čerpadla příliš hlučná
Během chladného zimního období je potřeba více topit a k čerpání tepla z okolního chladného vzduchu je potřeba více energie, kompresor tepelného čerpadla v zimě tedy skutečně pracuje intenzivněji. Dobře umístěné a kvalitní tepelné čerpadlo své okolí v zimě hlukem neobtěžuje.
3. V zimě čerpadlo zamrzá
U starších či nesprávně instalovaných tepelných čerpadel skutečně může dojít k zamrznutí venkovní jednotky a obalení celého zařízení ledem. U moderních tepelných čerpadel už ovšem k zamrzání nedochází. Kvalitní tepelná čerpadla mají dobře vyřešen odvod kondenzátu a též se umějí v případě potřeby sama automaticky odmrazit.
4. V zimě je provoz tepelného čerpadla příliš drahý
Dohady o nerentabilním zimním provozu tepelného čerpadla mají svůj původ zejména v hodnotách topného faktoru. Ten vypovídá o tom, kolik tepelné energie vyprodukuje tepelné čerpadlo při určité spotřebě elektřiny. Při velkých mrazech hodnota topného faktoru klesá a čerpadlo bude mít větší spotřebu elektřiny při menší produkci tepla. I tak ale vytvoří více tepla, než kolik je jeho aktuální energetická spotřeba.
Z důvodů nízké účinnosti tepelných čerpadel typu vzduch-voda v zimě se k nim často instaluje také malý elektrokotel. Ten se postará o vytápění v době největších mrazů, kdy by vytápění pomocí tepelného čerpadla nebylo účinné.